Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

Język C Pasja programowania

Język C Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych  Greenbook 

 

Kolejna pozycja naszego wydawnictwa. Premiera miała miejsce w czerwcu 2012r. Jest to kontynuacja, wręcz można powiedzieć druga część książki pt: "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania". Obecnie w ofercie jest drugie uzupełnione i poprawione wydanie tej książki. Dodatkowo jest ona w twardej oprawie i liczy sobie 486 stron. Książki stanowią pewien przemyślany cykl dydaktyczny. Omawiane tu zagadnienia mogą się jednak okazać nieco trudniejsze do zrozumienia dla całkowicie początkujących z uwagi na poruszanie nieco zaawansowanych metod i sposobów wykorzystywania języka C, jego specyfiki podczas programowania mikrokontrolerów. Co rusz w książce autor odwołuje się do zasobów wiedzy przekazanej w pierwszej części. Taki podział materiału szkoleniowego pozwala na dostosowanie go do własnych potrzeb każdego czytelnika. Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Zdecydowanie TAK. Dlaczego? Ponieważ autor w rzetelny sposób przedstawia kolejną serię ćwiczeń warsztatowych. Tym razem występuje dość duża różnica pomiędzy warsztatami pierwszej i drugiej książki. Polega ona na tym, że w pierwszej książce prezentowane biblioteki były raczej w wersji czysto dydaktycznej, mało zoptymalizowane i budowane tak aby móc jak najlepiej przekazać stosowną wiedzę. Tymczasem w drugiej części mamy już do czynienia z bibliotekami, które na co dzień bywają wykorzystywane w projektach komercyjnych. Żadnych ograniczeń! Tym razem zgodnie z pomysłem autora, biblioteki nadają się nawet do wykorzystania, do docelowych projektów, bez konieczności wnikania w ich budowę i szczegółowy sposób działania. Zatem ogromną korzyścią jaką daje książka to właśnie owe biblioteki. Naturalnie zapoznanie się z ich konstrukcją i działaniem zdecydowanie ułatwi ich prawidłowe wykorzystanie we własnych projektach.

ISBN: 978-83-931797-4-9
data wydania: 2014

 

 

Pobierz spis treści wydania 2-go i obszerne fragmenty w PDF

 

 

Tym razem książka już wyraźnie odcina się od technologii związanej z AVR, pomimo iż wszystkie co do jednego, przykłady są uruchamiane na mikrokontrolerach 8-bitowych AVR. Podyktowane to jednak zostało tym, że tylko dla tej rodziny 8-bitowych mikrokontrolerów można zaprezentować w 100% darmowe środowiska, kompilatory oraz najtańsze z możliwych programatory sprzętowe. Ma to niebagatelne znaczenie dla każdego hobbysty i amatora, który rozpoczyna i chce pogłębić swoją przygodę z językiem C dla mikrokontrolerów. Wiele publikacji poświęconych innym rodzinom mikrokontrolerów często odwołuje się bądź to tylko do czysto teoretycznych rozważań, bądź do rozwiązań opartych o odpłatne jeśli nie środowiska programistyczne to same kompilatory. To zwykle uniemożliwia sprawdzenie w praktyce, czy zakres przekazywanej wiedzy, uda się wprowadzić w praktyce przez czytelnika. Osoby, mające na co dzień styczność z innymi rodzinami mikrokontrolerów po przeczytaniu i sprawdzeniu wiedzy przekazanej w pierwszej części książki, bardzo chętnie potwierdzają, że jest to kontynuacja, której nie warto pominąć.

 

Tym razem firma Atnel posunęła się o krok dalej, i do każdego zakupionego egzemplarza książki, przeznaczyła niekomercyjną ale za to pełną licencję na oprogramowanie o nazwie "Pixel Factory". Związane jest ono z kilkoma obszernymi rozdziałami poświęconymi oprogramowaniu kolorowych wyświetlaczy graficznych LCD TFT. Od tej pory, każdy kto zechce zająć się tą tematyką znajdzie "wszystko w jednym". Mamy bowiem do czynienia w książce nie dość, że z bogatym opisem oraz bibliotekami do obsługi wszelkiego rodzaju wyświetlaczy graficznych to dodatkowo zwykle każdy w tej dziedzinie rozpoczyna poszukiwania związane z oprogramowaniem do generowania fontów czy też grafik bitmapowych monochromatycznych i kolorowych. Tym razem zakupując jedną pozycję naszego wydawnictwa otrzymać można wszystko, co potrzebne aby zaspokoić wszystkie potrzeby programistyczne w tym zakresie.

 

Co znajdziemy w książce:
Podczerwień od A do Z
Virtual Toggle BIT, jak zrobić własnego
pilota na podstawie http://www.lirc.org/remotes.
Ten rozdział z pewnością pozwoli dogłębnie i od podstaw zapoznać się z różnymi standardami kodowania w podczerwieni. Wykonania własnego pilota podczerwieni bądź też obsługa dowolnego pilota, który akurat mamy pod ręką przestanie być kłopotem dla każdego czytelnika. Tu znajdziesz dokładne opisy wykorzystania we własnych programach bogatej bazy danych na temat setek, tysięcy pilotów ze znanej witryny http://www.lirc.org/remotes. Wziąwszy pod uwagę fakt, że na płycie DVD dołączonej do książki, znaleźć można gotowe i działające biblioteki do obsługi kilku różnych standardów pilotów ale także pełne ich kody źródłowe z bogatymi komentarzami oraz instrukcjami w książce jak tworzyć taki kod od podstaw, już tylko ten rozdział może być podstawowym powodem aby zakupić tę pozycję. Tu znajdziesz nie tylko wsad do graficznego dekodera pilotów, ale także kody źródłowe wraz ze szczegółowymi informacjami jak wykonać go od podstaw we własnym zakresie.
Transmisja radiowa 433/868MHz
Nadajniki / odbiorniki: Aurel i Telecontrolli.
Kodowanie Manchester dla każdego - biblioteki.
Czy nie zdarzyło się abyś nie spotkał się z potrzebą wykonania zdalngo sterowania lub nawet zwykłego pilota lecz opartego o sygnał radiowy? Pewnie każdy, kto zetknął się z mikrokontrolerami, wcześniej czy później, odczuwa taką potrzebę. Brak szczegółowych informacji w tym zakresie, mnogość rozwiązań jeśli chodzi o nadajniki, odbiorniki, transcievery, dodając jeszcze do tego przeróżne pasma częstotliwości, powoduje zwykle mętlik w głowie. Niejednokrotnie w ciemno decydujemy się na zakup przypadkowego modułu, o którym tylko słyszeliśmy gdzieś z forum, że działa poprawnie przy zastosowaniu transmisji RS232, po czym okazuje się, że nic nie wychodzi albo są ogromne problemy. Ten rozdział zdecydowanie przeprowadzi każdego czytelnika od podstaw poprzez całą specyfikę zagadnień związanych z podejściem do transmisji radiowej w aspekcie mikrokontrolerów. Znajdziesz tu skrupulatnie usystematyzowane informacje na temat modułów radiowych od najprostszych po te skomplikowane. Nie ma takiej możliwości aby nie udało się wykonać ćwiczeń praktycznych opisanych w tym rozdziale. Każdy dzięki tej lekturze stworzy swojego pierwszego radiowego pilota lub prześle dane na większe odległości. Dołączone kody źródłowe i gotowe biblioteki zdecydowanie pomogą w tym zadaniu.
Hoperf 488/868MHz i 2,4GHz
Transcievery RFM12(B) oraz RFM70.
Biblioteki dla każdego.
Ten rozdział to kontynuacja poprzedniego tyle, że oddzielono wyraźnie obsługę bardziej zaawansowanych transcieverów radiowych, z którymi jak internet szeroki całe rzesze internautów, mają problemy z implementacją i uruchomieniem. W tej książce po raz pierwszy przedstawiono całkowicie inne podejście do pisania kodu obsługi dla takich modułów. Koniec z kopiowaniem typu copy&paste, kodów do inicjalizacji modułów zawierających całą serię tajemniczych słów 16-bitowych. Tym razem podejście przyjazne dla każdego. Sprawdź sam!
RFM70 - transmisja audio OnLine.
Radiowa transmisja audio
Dzięki informacjom zawartym w tym dziale można się dowiedzieć w jaki sposób można wykorzystać moduły zapewniające bardzo wysoką przepustowość (do 1MBit/s) do celów przesyłania sygnału audio. Są to wprawdzie proste ćwiczenia, jednak zapewniają znakomitą możliwość zapoznania się z podstawami w tym zakresie a także z możliwościami samych modułów. Przykłady omawiane w książce można obejrzeć na żywo na filmie oraz w artykule na blogu: LINK
WAV PLAYER dla AVR
Odtwarzanie plików WAV z karty pamięci.
Odtwarzanie dźwięków to zadanie, z którym każdy także spotka się na swojej drodze podczas przygody z programowaniem mikrokontrolerów. Podstawy na ten temat można znaleźć w tym rozdziale i dowiedzieć się zarówno od strony teorii a także praktyki jak to wcielić w życie we własnych projektach. Od tej pory każde twoje urządzenie można będzie, w miarę potrzeb, wzbogacić np. o obsługę komunikatów głosowych. Aby zobaczyć o czym mowa przed zakupem książki warto poczytać i obejrzeć filmy na blogu: LINK
Wyświetlacze graficzne LCD TFT
Obsługa fontów od podstaw, procedury graficzne.
Budujemy cyfrową ramkę do zdjęć AVR+Karta SD.
Jest to jeden z ważniejszych rozdziałów tej książki. Autor pokusił się w nim o pełną i kompleksową informację na temat przygotowania od podstaw programowej obsługi wyświetlaczy graficznych. Przy czym, prezentowane podejście jest na tyle uniwersalne, że pozwala zastosować zdobytą tu wiedzę do przeróżnych wyświetlaczy, od monochromatycznych, poprzez zwykłe własne matrycowe wyświetlacze LED własnej konstrukcji aż po zaawansowane kolorowe wyświetlacze LCD TFT. Dodatkowo autor opisał wykorzystanie jednego z najlepszych obecnie na rynku sterownika sprzętowego takich wyświetlaczy jakim jest chip SSD1963. Przykłady implementacji przedstawione są dla wyświetlaczy firmy Winstar o przekątnych 3,5" oraz 4,3". Na uwagę zasługuje bardzo rzetelne podejście do opisu a także zaprezentowanie nieudokumentowanych a bardzo ciekawych opcji jakie można wykorzystać z powodzeniem we własnych projektach, nawet stosując mikrokontrolery 8-bitowe! Dodatkowo każdy czytelnik otrzymuje pełną wersję programu Pixel Factory, który także powstał na potrzeby  tej książki. Jest to rewelacyjne narzędzie pozwalające w prosty sposób nie tylko uzyskać dowolne fonty, czcionki na wyświetlaczach we własnych aplikacjach, ale także na obróbkę plików graficznych RGB oraz ich konwersję. Sporo przykładów w postaci dodatkowych opisów oraz filmów przed zakupem książki znajdziesz tutaj: LINK
Panel dotykowy na STMPE811
Wygodna obsługa panelu dotykowego po I2C + przerwania.
Znakomitym uzupełnieniem wiedzy do poprzedniego rozdziału są przykłady zastosowań oraz pełnej obsługi paneli dotykowych przy wykorzystaniu specjalizowanego układu STMPE811. Któż bowiem nie chciałby mieć możliwości obsługi dotykowej wyświetlaczy graficznych. Dzięki przekazanej tu wiedzy oraz specjalnie przygotowanej platformie sprzętowej przez firmę Atnel, będziesz w stanie zapoznać się z tym zagadnieniem oraz wykorzystać je we własnych projektach w przysłowiowym czasie 5 minut. LINK
Biblioteka PetitFS bez tajemnic
Odczyt + zapis na karty SD/MMC dużych ilości danych.
Budujemy dataloger.
To jest kolejny przykład w naszej publikacji poruszający już bardzo zaawansowane wykorzystanie prostych bibliotek do obsługi kart pamięci Petit FS. Tematyka ta została po raz pierwszy poruszona przez autora książki w sposób dotąd niespotykany. Jednocześnie wszystko przedstawione jest rzetelnie i sumiennie w taki sposób, aby każdy czytelnik, mógł zrozumieć od podstaw jak to jest zrobione i jak rozpocząć wykorzystywanie tej techniki we własnych projektach. Sprawdź jakie są efekty zastosowania opisanych tu możliwości: LINK. Zapis do plików z użyciem Petit FS to nowatorskie rozwiązanie.
Jak monitorować STOS w AVR
Praktyczna biblioteka do monitorowania stanu stosu.
Temat wycieków pamięci szczególnie podczas zaawansowanego wykorzystywania wskaźników w języku C w mikrokontrolerach, oraz związanych z tym problemów przepełniania się stosu, awarii itp jest znany od dawna. Autor postanowił przedstawić prosty aczkolwiek bardzo skuteczny sposób jak sobie z tym radzić i monitorować stos w swoich programach. Jest to niesamowicie przydatne narzędzie i opisane od podstaw. Ciężko znaleźć taką analizę problemu nie tylko w innych publikacjach tego typu ale nawet w internecie, biorąc także pod uwagę strony obcojęzyczne.
LCD HD44780 - warstwy + obiekty
Kolejna przymiarka do programowania współbieżnego,
Ćwiczenia systemów czasu rzeczywistego dla 8-bitowców.
Tematyka poruszana w tym rozdziale jest dosyć szeroka i nie sprowadza się tylko do opisu metod prostych animacji na starych i poczciwych wyświetlaczach alfanumerycznych. Jest to kolejne starcie lecz na bardzo ciekawym przykładzie z zastosowaniem systemu czasu rzeczywistego w każdym własnym projekcie. Autor po raz kolejny stara się udowodnić i to z powodzeniem (jak widać po opiniach na www.forum.atnel.pl), że nie są to skomplikowane zagadnienia zarezerwowane tylko dla zaawansowanych programistów. Proszę zajrzeć na blog autora celem zapoznania się z możliwościami wizualnymi opisywanego przykładu: LINK.
Magistrala audio I2S + TDA1543
WAV Player z użyciem przetwornika DAC 16-bit,
odczyt plików WAV z karty pamięci.
Ten rozdział jako jeden z wyróżnionych powstał wręcz w oparciu o propozycje i oczekiwania sporej ilości czytelników pierwszej części książki pt: "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania", która także dostępna jest w naszej ofercie. Po ćwiczeniach z prostym odtwarzaniem dźwięku opisanym w jednym z wcześniejszych rozdziałów przyszedł czas aby zmierzyć się z wykorzystaniem przetwornika typu DAC 16-bitowego o symbolu TDA1543. Odtwarzanie dżwięków i muzyki jest zaskakująco lepsze, wręcz rewelacyjne. Jakość odtwarzanych w ten sposób plików WAV można przyrównać do jakości popularnych odtwarzaczy mp3. Daje to niesamowite możliwości poszerzenia spektrum zastosowań. Co więcej cała obsługa jest napisana tylko w języku C, bez żadnych wstawek w asemblerze. Zatem budowa własnych tanich odtwarzaczy od czasu pojawienia się tej książki na rynku, stała się chlebem powszednim dla każdego, nawet amatora i zupełnie początkującą osobę. Także specjalnie z tej okazji firma Atnel przygotowała mini zestaw ewaluacyjny pozwalający na wykonanie ćwiczeń z książki ale także tworzenie własnych prototypów, gdzie jedynym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia. Sprawdź sam jak działa prototyp i co można osiągnąć: LINK1, LINK2.
RS232 - transmisja ASCII
Obsługa w oparciu o zdarzenia - EVENTS.
Komunikacja przy pomocy własnych komend AT.
Wreszcie nadszedł czas na zapoznanie się z możliwościami prawdziwej obsługi transmisji danych za pomocą RS232 ale z wykorzystaniem nieco zaawansowanych technik języka C. Autor nie był w stanie przekazać tej wiedzy w pierwszej części swojej książki, z uwagi na konieczność przekazania sporego zakresu informacji na temat podstaw, czyli obsługi transmisji w przerwaniach i organizacji buforów cyklicznych. Zastosowanie i wprowadzenie do obsługi zdarzeń zostało tylko poruszone dopiero pod koniec poprzedniej książki, dlatego ciężko było wprowadzać kolejną porcję informacji. Teraz czytelnik ma okazję zapoznać się z profesjonalnym ale jednocześnie bardzo prostym sposobem wykorzystania transmisji za pomocą znaków ASCII. Wszystko oparte o zdarzenia (EVENTS) a także niezmiernie przydatny (także wg opinii dotychczasowych czytelników) przykład stworzenia i posługiwania się własnymi komendami AT. Jest to zdecydowanie prostsze podejście szczególnie dla początkujących w tym zakresie, tym bardziej, że to właśnie początkujący obawiając się niesłusznie wyimaginowanych problemów z tą techniką brną w transmisję binarną a później borykają się z ogromną ilością problemów, kłopotów i przeszkód. Rozdział ten definitywnie kładzie kres tym problemom. Teraz i Ty będziesz mógł z pełnym powodzeniem stosować komendy AT we własnych urządzeniach i częściej oraz chętniej będziesz sięgał po tego typu komunikację.
Transcievery RFM69CW firmy Hoperf - opis tworzenia bibliotek Tym razem zbudujemy od podstaw biblioteki a także poznamy od podstaw komunikację przy użyciu popularnych transcieverów radiowych RFM69
Transciever HM-TRP - prawdziwy radiomodem W odróżnieniu od modułów radiowych opisywanych na początku książki, gdzie trzeba było korzystać z kodowania Manchester, w końcu zabierzemy się za ujażmienie prawdziwych radiomodemów, czyli transcieverów, które zapewniają nam prostą i wygodną komunikację wprost przez RS232.
Transcievery RFM73 Tym razem rozprawimy się zarówno z problemami czytelników z przeportowaniem bibliotek napisanych dla modułów RFM70 do RFM73 - ciekawe podejście

 

 

książkę można nabyć w naszym sklepie internetowym
www.sklep.atnel.pl

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych