Opis wyprowadzeń na podstawie zdjęcia fizycznego modułu Magic HERCULES. Widok od góry:
Magic HERCULES - opis wyprowadzeń
Piny o numerach 2 i 3 nie zostały wyprowadzone na zewnątrz modułu MH. Lutując goldpiny należy wyjąć dwa środkowe piny, przylutować tylko dwa skrajne oznaczone numerami 1 i 4.
Uwaga! W związku z tym, że na płytce PCB nie było miejsca dla wyraźnego opisu oznaczeń wprowadzono nowatorską metodę prostych symboli dookoła pinów sygnałowych, dzięki którym nawet bez zaglądania do tej dokumentacji widać który to jest sygnał wejściowy SCK, który wejściowy MOSI a który wyjściowy WS OUT.
W celu zapewnienia poprawnej pracy moduł musi być bezwzględnie zasilany napięciem od minimum +4,7 V do maksimum +5,5 V. Moduł nigdy nie przechodzi do stanu uśpienia, w trakcie pracy, w zależności od transmisji SPI pobiera maksymalnie kilkanaście mA max.
Czym jest moduł Magic HERCULES i do czego służy?
Moduł MH upraszcza programiście dowolnej rodziny mikrokontrolerów, do maksimum realizację programowego sterowania diodami adresowalnymi. Współpracuje z każdym rodzajem mikrokontrolera począwszy od 8051 i podobnych, poprzez rodziny PIC8, PIC16, PIC32. Mikrokontrolery 8-bitowe AVR8 a także serie ATxmega w tym także najnowsze powstające modele AVR8 i AVR32. Moduł jest polecany zdecydowanie dla mikrokontrolerów z serii ARM/STM ale także ESP8266 oraz ESP32 i wielu innych, które muszą być zasilane napięciem +3,3V. Dzięki modułowi MH nie trzeba korzystać z zewnętrznych układów scalonych do translacji poziomów napięć z +3,3V na TTL do diod LED. Moduł MH znacznie upraszcza wszelkie procedury związane z niskopoziomowym sterowaniem diod adresowalnych typu WS2812(B) i podobnych, szczególnie dla mikrokontrolerów 32 bitowych, dzięki czemu mogą one zużywać znacznie mniej własnych zasobów sprzętowych w porównaniu do popularnych i dostępnych w internecie rozwiązań pracujących bez udziału modułu MH. Nasz moduł daje większą swobodę programiście na skalowanie własnych projektów szczególnie gdy mowa o zastosowaniu systemów czasu rzeczywistego typu RTOS. Moduł umożliwia idealną współpracę również z takimi platformami jak Raspbery PI i podobne, które posiadają standardowo wyprowadzone magistrale SPI. W tych sytuacjach moduł MH jest wręcz idealnym i wymarzonym rozwiązaniem dla programisty używającego dowolnego języka programowania.
Moduł MH służy do bezpośredniej konwersji standardowego sygnału SPI (tylko dwa sygnały MOSI i SCK) na protokół do sterowania diodami adresowalnymi różnego rodzaju za pomocą jednej linii sygnałowej WS OUT.
Częstotliwość sygnału wyjściowego do diod adresowalnych zależy bezpośrednio od częstotliwości sygnału SCK magistrali SPI. Pozwala to na diametralnie szeroki zakres sterowania w zależności od potrzeb programisty od ok 200-300 kHz do maksymalnej prędkości równej 800 kHz zgodnie ze standardem pracy diod adresowalnych. Dzięki takiemu podejściu można w dowolnych mikrokontrolerach wykorzystywać z pełnym powodzeniem nawet programową implementację SPI. Dzięki temu bez problemu można sterować nawet długimi łańcuchami LED z tak małych mikrokontrolerów 8-bitowych jak ATtiny i nie będzie to stanowiło dla programisty żadnego problemu. Nie będzie wymagane zastosowanie skomplikowanych wstawek asemblerowych. Oprogramowanie dla dowolnych rodzin mikrokontrolerów czy modułów w celu sterowania diodami adresowalnymi za pomocą modułu MH może być pisane począwszy od najbardziej popularnego języka C, poprzez Arduino, Bascom, Python (dla Raspberry PI) i innych.
Pełni on również bardzo istotną rolę związaną z konwersją poziomów napięć pomiędzy mikrokontrolerem zasilanym zapięciem +3,3 V a wyjściową linią sygnałową WS OUT, która bezwzględnie musi pracować w standardzie TTL. Wejścia sygnałowe MOSI i SCK tolerują zarówno stany 3V3 jak i TTL.
Ostatnią ważną funkcjonalnością modułu MH jest możliwość pracy w trybie testera dla adresowalnych diod LED, wyświetlaczy zbudowanych w oparciu o takie diody.
Rodzaje i obudowy modułów MH.
Gotowy moduł MH
Układ scalony DIP8
Układ scalony SMD SO8
W przypadku układów DIP8 i SMD SO8 należy zastosować się do schematu połączeń poniżej aby prawidłowo uruchomić Magic Herculesa. Wymagany jest zewnętrzny rezonator kwarcowy o częstotliwości 20 MHz, dwa kondensatory przy kwarcu, każdy o pojemności od 15 pF do 22 pF max. Do tego należy bezwzględnie dołożyć co najmniej jeden kondensator filtrujący jak najbliżej nóżek zasilania 4 i 8.
Aplikacja - schemat dla układów scalonych MH
Połączenia modułu MH do pracy w trybie TESTERA dla adresowalnych diod LED
Sterowanie diod adresowalnych za pomocą modułu Magic HERCULES
Więcej szczegółowych informacji oraz przykładowe proste kody źródłowe dla mikrokontrolerów AVR8 (ATmega i ATtiny) oraz dla AARM/STM z użyciem DMA można znaleźć w instrukcji PDF, która jest do pobrania na górze tej strony.
Na koniec dwa filmy instruktażowe, które zdecydowanie pomogą Tobie jeśli masz jakiekolwiek kłopoty z pierwszym uruchomieniem Magic HERCULES'a
Instrukcje wideo - PODSTAWY
Rozbudowa biblioteki do MH i na czym polega inicjalizacja
ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów | mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych