Wzmacniacz sygnału do diod adresowalnych / diod typu Magic LED jak np WS2812(B)
Kliknij TUTAJ aby pobrać dokumentację do modułu wzmacniacza w PDF
|
Opis wyprowadzeń
WEJŚCIE GND - I Sygnał ze sterownika
|
WYJŚCIE GND - O SYGNAŁ do diod LED VCC od +5V do +12V max |
Uwaga! Moduł posiada pełną GALWANICZNĄ izolację wejścia / wyjścia. Pod żadnym pozorem nie można łączyć masy wejściowej oznaczonej jako GND – I (I jak Input) z masą wyjściową oznaczoną jako GND – O. (O jak Output)
Uwaga! Odwrotne podłączenie zasilania po stronie wyjściowej, przypadkowa zamiana GND z VCC grozi nieodwracalnym uszkodzeniem modułu wzmacniacza. Uszkodzenie jest na tyle charakterystyczne do zdiagnozowania, że taka pomyłka grozi utratą gwarancji. Można natomiast przesłać moduł do firmy ATNEL w celu jego odpłatnej naprawy.
Każdy pin wejściowy, wyjściowy oraz związany z zasilaniem jest bardzo wyraźnie opisany na płytce PCB modułu wzmacniacza w celu uniknięcia omyłkowych połączeń.
Do prawidłowej pracy wzmacniacza sygnału nie jest wymagany moduł Magic HERCULES po stronie sterownika, będzie o tym dokładniejsza informacja w dalszej części tego dokumentu.
Wzmacniacz może być stosowany pomiędzy sterownikiem diod adresowalnych dowolnej firmy a samymi diodami LED w postaci taśm lub wyświetlaczy. Może być także stosowany pomiędzy odcinkami taśm jeśli są one montowane w większej odległości niż kilka metrów (2-3m) od siebie.
Podczas normalnej pracy wzmacniacz ma prawo lekko się nagrzewać i jest tym cieplejszy im wyższe napięcie niż +5V. Nie powoduje ro w żadnym przypadku niekorzystnego wpływu na jego długotrwałą i niezawodną pracę.
Moduł wzmacniacza posiada wszystkie złącza w postaci dużych padów SMD do których można wygodnie przylutować przewody. Alternatywnie z każdej strony do padów SMD można przylutować wygodne złącza śrubowe np. typu ARK aby mocować/demontować przewody za pomocą złącz śrubowych. Złącza ARK mogą być w rastrach albo 3.5mm albo 5.0mm.
Czym jest wzmacniacz sygnału NRZ dla diod adresowalnych LED?
Ogólnie znanym problemem jest fakt, że długość połączeń (przewodów) pomiędzy sterownikiem diod adresowalnych a samymi diodami nie może być zbyt duża ponieważ skutkuje to:
Link do filmu w którym ślicznie zaprezentowane są zakłócenia. Link do czasu w filmie: 9m : 35s na którym od razu widać jak na dłoni w czym rzecz. Kliknij albo link poniżej aby odtworzyć film od wybranego momentu albo otwórz film na stronie poniżej linku u przewiń do czasu 9:35
https://youtu.be/FgMTfva76GQ?t=575
Uwaga! W filmie jest mowa o możliwości zasilania wzmacniacza napięciem do +24V, niestety jest to pomyłka - MAKSYMALNE dopuszczalne napięcie zasilania wzmacniacza to +12V (absolutnie nie może ono przekroczyć +14V)
W związku z tym firma Atnel opracowała specjalizowany wzmacniacz sygnału cyfrowego NZR, który nie tylko wzmacnia i odtwarza uszkodzony sygnał na końcu długiej linii ale posiada również drugą nieocenioną i ważną zaletę.
Ta druga zaleta powoduje, że używanie wzmacniacza już nigdy nie spowoduje uszkodzenia często bardzo drogiego sterownika adresowalnych diod LED poprzez omyłkowe podłączenie do linii sygnałowej wyższego napięcia niż +5V. Już samo podłączenie napięcia +5V omyłkowo do linii sygnałowej NZR może spowodować uszkodzenie wyjścia sterownika diod ale to występuje znacznie rzadziej, szczególnie gdy instalator w porę zauważy swój błąd. Niestety jeśli docelowe diody adresowalne zasilane są wyższymi napięciami np. +12V to wtedy nawet chwilowe omyłkowe podłączenie zasilania do linii sygnałowej NZR gdy nie zastosowano wzmacniacza z izolacją galwaniczną, praktycznie natychmiast powoduje uszkodzenie oddalonego sterownika diod LED.
Ogólny schemat połączeń i zastosowania wzmacniacza sygnału
Na schemacie ogólnym wprawdzie zaznaczono obecność modułu Magic HERCULES firmy Atnel tuż za sterownikem adresowalnych diod LED ale w praktyce sam moduł Magic Hercules nie jest potrzebny do pracy wzmacniacza sygnału. Zatem wzmacniacz można stosować w połączeniu z dowolnymi sterownikami diod LED firm trzecich lub albo szczególnie własnych amatorskich rozwiązań.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w instrukcji PDF, którą można pobrać na początku tej strony.