Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

ATB-GLCD TFT konwerter

Konwerter ATB-GLCD-TFT to NOWOŚĆ w ofercie firmy Atnel, w związku z wprowadzeniem do sprzedaży kolorowych wyświetlaczy LCD TFT firmy Winstar opartych na rewelacyjnym sterowniku SSD1963. Sterownik ten, rzeczywiście jest jedną z najnowszych konstrukcji firmy Winstar i pozwala na obsługę wyświetlaczy kolorowych o rozdzielczościach od 320x240 do 800x600. Wyświetlacze tego typu zaopatrzone są w 32 pinowe złącze ZIFF32 dzięki któremu można z powodzeniem wykorzystywać je przy użyciu magistrali zarówno 16-bitowej jak i 8-bitowej. Poza tym wyświetlacze posiadają metalową ramkę oraz TouchPanel z wyprowadzonymi sygnałami (4) na taśmie. Przygotowanie takiego wyświetlacza do użytku w warunkach amatorskich może nastręczyć sporo trudności z uwagi na konieczność bardzo małego rastra wyprowadzeń złącz ZIFF32 (tylko 1,27mm). Już tylko ten fakt stanowi często przeszkodę przed sięgnięciem po taki wyświetlacz, jeśli użytkownik nie posiada możliwości technologicznych związanych z lutowaniem tak małych elementów SMD. Często w związku z powyższą sytuacją użytkownicy sięgają po nieco ograniczony interfejs bo tylko 8-bitowy. Wtedy złącze ZIFF22 posiada większy raster i czasem udaje się lutować to we własnym zakresie. Szkoda jednak tracić możliwość wykorzystania za jednym razem dwóch rodzajów magistrali. Z pomocą przychodzi w takich sytuacjach omawiany tu konwerter. Można bowiem bez najmniejszego problemu wykorzystać wspomniany wyświetlacz tak na prawdę do obsługi przez najróżniejsze mikrokontrolery w tym także 32-bitowe ARM/STM. Wtedy wydaje się wręcz nieodzowne skorzystanie z magistrali 16-bitowej wyświetlacza w celu przyśpieszenia wykonywanych na nim operacji. Konwerter ten stanowi IDEALNE wręcz rozwiązanie zarówno dla celów edukacyjnych, ponieważ testy można wykonywać w oparciu o dowolny mikrokontroler dowolnej rodziny, np: AVR, PIC, ARM, 8051 ale także (jak to jest już w standardzie firmy Atnel) został on także przewidziany do zastosowań profesjonalnych we własnych projektach. Zapewnia to kompaktowa, zwarta i użyteczna konstrukcja. Z jednej strony może ona służyć jako makieta do celów dydaktycznych, co powoduje iż chętnie korzystają z tej oferty uczelnie wyższe oraz szkoły profilowane na terenie Polski, z drugiej zaś strony, konwerter ten może być użyty bezpośrednio do własnej konstrukcji, np ramki cyfrowej do zdjęć itp.
 

Moduł dostępny w naszym sklepie internetowym:

 

Obsługiwane wyświetlacze
opis LCD TFT - Winstar dokumentacja PDF symbol status
rozmiar: 3,5"
rozdzielczość: 320x240
kolory: 24bpp
sterownik: SSD1963
 WF35CTIBCDC#010  jest w ofercie LINK
rozmiar: 4,3"
rozdzielczość: 480x272
kolory: 24bpp
sterownik: SSD1963
 WF43CTIBEDA#000  już jest w ofercie LINK


Co oznacza konwerter? Otóż zgodnie ze standardowym podejściem firmy Atnel, produkowane moduły powinny zapewnić możliwość bezkolizyjnej współpracy w systemach wbudowanych zasilanych co najmniej dwoma napięciami. Tak jest również w tym przypadku, ponieważ standardowo wyświetlacz jest przystosowany tylko do zasilania i poziomów napięć +3,3V. Zatem nasz konwerter umożliwia wykorzystanie wyświetlacza bez konieczności organizowania dopasowania sygnałów we własnym zakresie. Jest to zatem kolejny produkt, gdzie twórcy pomyśleli o szerokim gronie odbiorców od bardziej zaawansowanych do całkowicie początkujących, których często odstrasza technologia połączeń. Dzięki sterownikowi sprzętowemu SSD1963, wyświetlacze te mogą być użyte nawet przy zastosowaniu mikrokontrolerów 8-bitowych, przy czym wyświetlanie można zorganizować na tak wysokim poziomie, że postronny obserwator nie będzie w stanie stwierdzić czy wyświetlacz jest obsługiwany przez mikrokontroler 8- czy 32-bitowy. Wprawdzie nie dotyczy to absolutnie każdego aspektu zastosowań takich wyświetlaczy to jednak książka naszego wydawnictwa pt: "Język C Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych" przeprowadzi każdego nie tylko przez podstawowe zasady obsługi i współpracy mikrokontrolerów z takimi wyświetlaczami, ale dodatkowo udostępni ukryte i nieoficjalne właściwości sprzętowe sterownika. W efekcie końcowym budowa podstawowych urządzeń przy udziale mikrokontrolerów nawet tylko 8-bitowych staje się banalnie prosta ale także wydajna.

 

Podłączanie (film w jakości HD, można oglądać na pełnym ekranie)

Pobierz dokumentację PDF do konwertera:

 

Przykład użycia z zestawem uruchomieniowym ATB
   

 

Możliwości konwertera nie kończą się jednak tylko na dopasowaniu poziomu sygnałów. Płyta PCB modułu zawiera zainstalowany domyślnie jeden z najlepszych sterowników do obsługi paneli dotykowych jakim jest chip STMPE811. Komunikacja z mikrokontrolerem sprowadza się do wykorzystania prostych funkcji za pomocą komend przesyłanych do kontrolera oraz odczytywaniu z niego konkretnych wartości odpowiadających nie tylko za współrzędne X, Y ale także za współrzędną Z. Odpowiedzialna jest ona za siłę nacisku. Także biblioteki programowe wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem znajdziemy w książce o której mowa w tym artykule. Jeśli dodamy do tego fakt, że linie służące do obsługi Touch Panela, zabezpieczone są diodami typu transil a także istnieje możliwość wykorzystania na PCB alternatywnie innego sterownika panelu dotykowego AR1020, również pracującego na magistrali I2C, to okazuje się, że na prawdę jest to unikalna konstrukcja. Dodatkowe otwory montażowe pozwalają umieścić w dowolnej obudowie nie tylko cały prezentowany tu konwerter GLCD ale także zamontować dodatkową płytę PCB pomiędzy konwerterem a wyświetlaczem, na której może się znajdować jednostka centralna (dowolny mikrokontroler) zarządzająca pracą całego urządzenia, które zbudujemy docelowo w oparciu o moduł konwertera firmy Atnel. Kompaktowa i całkowicie zminiaturyzowana wersja konwertera umożliwia obsługę dowolnego wyświetlacza firmy Winstar ze sterownikiem SSD1963. Mowa tu o różnych przekątnych ekranu i rozdzielczościach. Prezentowany tu moduł był z powodzeniem testowany na wyświetlaczach zarówno 3,4" ale także 4,3". Nie oznacza to, że nie uda się wykorzystać go nawet do największych wyświetlaczy o rozdzielczości 800x600. Galeria zdjęć na końcu tego artykułu w pełni odzwierciedla możliwości konwertera, dające się ocenić gołym okiem. Obsługa sterownika nawet dla osoby, która ma pierwszy raz z nim styczność jest na tyle intuicyjna, dzięki opisom wyprowadzeń na płycie PCB, że często nawet klienci obywają się bez szczegółowej instrukcji. Naturalnie mowa tu przede wszystkim o czytelnikach, którzy z jednej strony mieli okazję poczytać na temat współpracy z tego typu wyświetlaczami w książce o której mowa wyżej, z drugiej zaś strony o tych, którzy wcześniej mieli do czynienia z tego typu wyświetlaczami i sterownikami.
 


 

 

 Wyświetlacz LCD podłączamy do konwertera przy pomocy dwóch taśm. Jedna z nich, ta do obsługi panelu dotykowego zintegrowana jest już z wyświetlaczem. Druga do podłączenia magistrali jest osobno, i wtykamy ją w złącza zaciskowe ZIFF32. Następnie montujemy wyświetlacz do tulejek zaciskowych wykorzystując otwory montażowe w jego metalowej ramce. Przed podłączeniem zasilania do konwertera należy bezwzględnie pamiętać o ustawieniu zworki znajdującej się po lewej stronie, która odpowiedzialna jest za wybór napięcia zasilania całego modułu. Domyślnie ustawiona jest na napięcie +5V. Pomyłka w wyborze pozycji zworki na szczęście nie spowoduje uszkodzenia ani konwertera ani wyświetlacza. Objawem może być tylko brak lub błędne działanie wyświetlacza. Następna operacja montażowa to doprowadzenie magistrali danych D0..D7 lub D0..D15 do mikrokontrolera, który ma sterować wyświetlaczem a także linii sterujących wyprowadzonych na osobnym złączu. Linii sterujących jest osiem. Dwie z nich to magistrala I2C współpracująca z układem STMPE811.

 

Przykładowe filmy testów z udziałem konwertera

 


Moduł dostępny w naszym sklepie internetowym:


 


 

Wymiary płytki, odległości otworów montażowych

 

 

 

>>> POBIERZ bibliotekę do EAGLE - ATNEL.LBR <<<

 

galeria

       
       
       
       

 

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych