Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

DIGI-LION 3

DIGI-LION 3 - trzy w jednym

 Ładowarka akumulatorów Li-Ion oraz Li-Po
 ( maksymalny prąd ładowania 500 mA )

 Przetwornica DC-DC ( step-up/step-down )
 Dwa napięcia wyjściowe +5 V oraz +3,3 V

 Mikrokontroler - wbudowana ochrona akumulatorów
przed rozładowaniem

 

ATB DIGI-LION 3PB (Power Balance) to nowoczesny moduł łączący w sobie ładowarkę do akumulatorów Li-Ion oraz Li-Po, a także bardzo wydajną przetwornicę DC-DC, która może korzystać z zasilania zarówno z akumulatorów a także z gniazda USB. Gniazdo USB pozwala z kolei na: ładowanie podłączonego akumulatora(-ów), zasilanie samej przetwornicy oraz na komunikację USB z komputerem. Jest to bardzo wydajny zasilacz buforowy do rozmaitych konstrukcji z mikrokontrolerami. Szczególnie przydatny może być do budowy wszelkiego rodzaju robotów, gdzie elektronika potrzebuje zasilania +5 V albo +3,3 V. Moduł pozwala na wygodną zmianę napięcia wyjściowego za pomocą zworki J2. Nowością w tej najnowszej wersji modułu 3 PB jest automatyczne przełączanie źródeł zasilania wejściowego a także balansowanie poborem prądu w zależności od wydajności zasilania zewnętrznego z gniazda mikro USB i akumulatora. Pozwala to na wykorzystanie do zasilania, wejściowego w wygodny sposób, z szeroko dostępnych obecnie na rynku ładowarek do telefonów komórkowych. Ważne jest tylko aby dobrać ładowarkę o odpowiedniej wydajności prądowej w stosunku do zapotrzebowania na prąd we własnym układzie, który ma być zasilany z przetwornicy. W przypadku wykorzystania akumulatorów ważne jest z kolei użycie takich pojemności w Ah aby zapewnić dostarczanie odpowiedniej ilości prądu na wejściu.

Ostrzeżenie
Uwaga! Nie wolno stosować zasilaczy niestabilizowanych do zasilania modułu !
Grozi to uszkodzeniem modułu oraz układów współpracujących z modułem.
Zasilacz zewnętrzny do modułu musi być stabilizowany, najlepiej impulsowy. Napięcie wyjściowe zarówno bez obciążenia jak i z obciążeniem MAX +5,5 V

 

 

Instrukcja PDF do pobrania

Pobierz instrukcję w formacie PDF

 

Konfiguracja modułu - opis zworek i wyprowadzeń TOP i BOTTOM

 Bardzo wysoka wydajność prądowa przetwornicy powoduje, że przy obciążeniu prądem 1 A, przetwornica praktycznie się nie nagrzewa. Wyczuwalne ciepło pojawia się dopiero przy obciążeniu powyżej ok 1,6 A.

Parametry
Napięcie wejściowe z USB lub z akumulatora  +5 V ( MAX +5,5 V )
Napięcia wyjściowe do wyboru - zworka J2  +5 V lub +3,3 V
Prąd wyjściowy PRZETWORNICY !  0,8 A max (impulsowo do 2,5A gdy Duty Cycle 30%)
Ochrona akumulatora przed rozładowaniem  Tak
Typy akumulatorów  Li-Ion / Li-Po (+2,8 V do +4,2 V )
Prąd ładowania (ŁADOWARKI a nie przetwornicy)  max 500 mA
Sygnalizacja LED  stan ładowania
Wyjścia USB  D+ i D-
Monitoring napięcia (komunikacja - nadawanie)  RS232

 Moduł został maksymalnie zminiaturyzowany (poniżej zdjęcia poglądowe i porównawcze), dzięki czemu zachowano pełną zgodność jeśli chodzi o wyprowadzenia z popularną przetwornicą firmy Atnel: ATB-PWR3. Pozwala to na jej bezpośrednie zastosowanie w zestawach ATB. Aby wykorzystać jej pełne właściwości, należy użyć zestawów ATB w wersji 1.05 lub wyższej.

Film instruktażowy

 

 

 

Uwaga! dla wygody użytkowników firma Atnel przygotowała specjalny program "DIGI-LION PC" na komputery PC pod systemy Windows, który pozwala za pomocą dowolnej przejściówki USB/RS232 opartej na układzie FT232R komunikować się z modułem a także na tworzenie wykresów na bierząco lub eksport danych do programu Excel. Sam program można pobrać z naszej strony w dziale "Oprogramowanie" pod nazwą "DIGI-LION PC".

Program

Odwiedź stronę programu
i pobierz program na komputer

 

 

Tryby sterowania przetwornicą przez wbudowany mikrokontroler

 

 

Widok modułu i zastosowania

 

Do przetwornicy można wykorzystywać wszelkie popularne akumulatory Li-Ion oraz Li-Po jak na zdjęciach powyżej, Uwaga! Akumulatory chronione są przed rozładowaniem poniżej dopuszczalnego napięcia 2,9 V. Proces ładowania odbywa się z udziałem prądu max 500 mA z zabezpieczeniem przed wzrostem napięcia powyżej +4,2 V. Wtedy proces ładowania jest automatycznie przerywany.

 


 

Ustawienie napięcia wyjściowego +4 V na potrzeby modemu GSM

 

Biblioteka EAGLE dla modułu

Kliknij i pobierz bibliotekę EAGLE

 

 Kliknij i pobierz plik STEP 3D

 

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych