Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

Wzmacniacz sygnału do diod adresowalnych

 Wzmacniacz sygnału do diod adresowalnych / diod typu Magic LED jak np WS2812(B)

Dokumentacja PDF do pobrania

 

Kliknij TUTAJ aby pobrać dokumentację do modułu wzmacniacza w PDF

 

 

 

Opis wyprowadzeń

 

WEJŚCIE

GND - I

Sygnał ze sterownika

 

WYJŚCIE

GND - O

SYGNAŁ do diod LED

VCC od +5V do +12V max

 

Uwaga! Moduł posiada pełną GALWANICZNĄ izolację wejścia / wyjścia. Pod żadnym pozorem nie można łączyć masy wejściowej oznaczonej jako GND – I (I jak Input) z masą wyjściową oznaczoną jako GND – O. (O jak Output)

 

Uwaga! Odwrotne podłączenie zasilania po stronie wyjściowej, przypadkowa zamiana GND z VCC grozi nieodwracalnym uszkodzeniem modułu wzmacniacza. Uszkodzenie jest na tyle charakterystyczne do zdiagnozowania, że taka pomyłka grozi utratą gwarancji. Można natomiast przesłać moduł do firmy ATNEL w celu jego odpłatnej naprawy.

 

Każdy pin wejściowy, wyjściowy oraz związany z zasilaniem jest bardzo wyraźnie opisany na płytce PCB modułu wzmacniacza w celu uniknięcia omyłkowych połączeń.

 

Do prawidłowej pracy wzmacniacza sygnału nie jest wymagany moduł Magic HERCULES po stronie sterownika, będzie o tym dokładniejsza informacja w dalszej części tego dokumentu.

 

Wzmacniacz może być stosowany pomiędzy sterownikiem diod adresowalnych dowolnej firmy a samymi diodami LED w postaci taśm lub wyświetlaczy. Może być także stosowany pomiędzy odcinkami taśm jeśli są one montowane w większej odległości niż kilka metrów (2-3m) od siebie. 

 

Podczas normalnej pracy wzmacniacz ma prawo lekko się nagrzewać i jest tym cieplejszy im wyższe napięcie niż +5V. Nie powoduje ro w żadnym przypadku niekorzystnego wpływu na jego długotrwałą i niezawodną pracę.

 

Moduł wzmacniacza posiada wszystkie złącza w postaci dużych padów SMD do których można wygodnie przylutować przewody. Alternatywnie z każdej strony do padów SMD można przylutować wygodne złącza śrubowe np. typu ARK aby mocować/demontować przewody za pomocą złącz śrubowych. Złącza ARK mogą być w rastrach albo 3.5mm albo 5.0mm.

 

Wzmacniacz ze złączami śrubowymi typu ARK

 

Czym jest wzmacniacz sygnału NRZ dla diod adresowalnych LED?

 

Ogólnie znanym problemem jest fakt, że długość połączeń (przewodów) pomiędzy sterownikiem diod adresowalnych a samymi diodami nie może być zbyt duża ponieważ skutkuje to:

  1. Zakłóceniami pracy diod adresowalnych w postaci przypadkowych rozbłysków w różnych kolorach i różnym miejscu taśmy lub wyświetlacza LED.
  2. Przypadkowe rozbłyski są drażniące dla oka obserwatora i występują spontanicznie w różnym czasie, niekiedy całkowicie zakłócając wybrany efekt pracy na sterowniku.
  3. Bardzo często zbyt długa linia powoduje charakterystyczne uszkodzenia pierwszej diody LED w taśmie lub wyświetlaczu co z kolei w zależności od zastosowanego typu diod może skutkować albo zaprzestaniem pracy i brakiem widoczności wybranego efektu albo uszkodzeniem piksela zerowego.  Jego uszkodzenie może być różne, od całkowitego braku świecenia diody do świecenia światłem ciągłym przez cały czas w jednym przypadkowym kolorze.
Wszystkie opisane wyżej przypadki spowodowane mogą być używaniem zbyt długiej linii (przewodu sygnałowego i masy) pomiędzy sterownikiem a diodami LED na taśmie lub wyświetlaczu albo pomiędzy jedną taśmą a drugą, gdy ta druga musi być zainstalowana np. w podświetleniu sufitowym w odległości powyżej kilku metrów od końca pierwszej taśmy. Spowodowane jest to typowym zakłócaniem sygnału sterującego przy długich liniach sygnałowych.
 
Poniżej zrzut ekranu z filmu z widokiem na przykładowe zakłócenia sygnału przy użyciu długiej linii sygnałowej od sterownika do diod LED (linia ponad 100m).
 
Widoczne zakłócenia przy długiej linii sygnałowej
 

Link do filmu w którym ślicznie zaprezentowane są zakłócenia. Link do czasu w filmie: 9m : 35s na którym od razu widać jak na dłoni w czym rzecz. Kliknij albo link poniżej aby odtworzyć film od wybranego momentu albo otwórz film na stronie poniżej linku u przewiń do czasu 9:35

  https://youtu.be/FgMTfva76GQ?t=575

 

Uwaga! W filmie jest mowa o możliwości zasilania wzmacniacza napięciem do +24V, niestety jest to pomyłka - MAKSYMALNE dopuszczalne napięcie zasilania wzmacniacza to +12V  (absolutnie nie może ono przekroczyć +14V)

 

 

 

 W związku z tym firma Atnel opracowała specjalizowany wzmacniacz sygnału cyfrowego NZR, który nie tylko wzmacnia i odtwarza uszkodzony sygnał na końcu długiej linii ale posiada również drugą nieocenioną i ważną zaletę. 

  1. Wzmacnianie i odtwarzanie uszkodzonego sygnału NZR w długiej linii.
  2. Izolacja galwaniczna pomiędzy wejściem a wyjściem wzmacniacza. 

Ta druga zaleta powoduje, że używanie wzmacniacza już nigdy nie spowoduje uszkodzenia często bardzo drogiego sterownika adresowalnych diod LED poprzez omyłkowe podłączenie do linii sygnałowej wyższego napięcia niż +5V. Już samo podłączenie napięcia +5V omyłkowo do linii sygnałowej NZR może spowodować uszkodzenie wyjścia sterownika diod ale to występuje znacznie rzadziej, szczególnie gdy instalator w porę zauważy swój błąd. Niestety jeśli docelowe diody adresowalne zasilane są wyższymi napięciami np. +12V to wtedy nawet chwilowe omyłkowe podłączenie zasilania do linii sygnałowej NZR gdy nie zastosowano wzmacniacza z izolacją galwaniczną, praktycznie natychmiast powoduje uszkodzenie oddalonego sterownika diod LED.

 

Ogólny schemat połączeń i zastosowania wzmacniacza sygnału

 

Na schemacie ogólnym wprawdzie zaznaczono obecność modułu Magic HERCULES firmy Atnel tuż za sterownikem adresowalnych diod LED ale w praktyce sam moduł Magic Hercules nie jest potrzebny do pracy wzmacniacza sygnału. Zatem wzmacniacz można stosować w połączeniu z dowolnymi sterownikami diod LED firm trzecich lub albo szczególnie własnych amatorskich rozwiązań.

 

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w instrukcji PDF, którą można pobrać na początku tej strony.

 

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych