Google+ Start   |   E-mail   |   Newsletter:

atb układy scalone

RTC - układ PCF8583 - zegar czasu rzeczywistego
Standardowo zestawy ATB wyposażone są w zegar czasu rzeczywistego oparty o układ scalony PCF8583. Pracuje on na magistrali I2C wraz z zewnętrzną pamięcią EEPROM 24c04. Do układu podłączony jest niewielki rezonator kwarcowy zegarkowy 32,768 kHz. Układ ma zapewnione podtrzymywanie bateryjne (istnieje możliwość dołączenia zewnętrznej baterii do złącza do pinu oznaczonego jako BAT. Poza tym w zestawach ATB zastosowano także absolutnie niespotykane u konkurencji rozwiązanie polegające na umieszczeniu na płycie PCB kondensatora żelowego wysokiej pojemności 0,47 F. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych diod shottky separujących napięcie zasilania z kondensatora i z układu o bardzo niskim prądzie wstecznym, układ RTC może pracować po naładowaniu się kondensatora swobodnie przez kilka dni. Jest to niesamowita wygoda i dużo lepsze rozwiązanie niż stosowanie w takim przypadku bateryjek pastylkowych. Na złączu szpilkowym goldpin, wyprowadzony jest także sygnał przerwania INT. Można bardzo łatwo sprawdzić, czy sam układ RTC działa prawidłowo, wystarczy bowiem połączyć przewodem połączeniowym wyjście INT do dowolnej diody świecącej LED. Powinna ona migać co sekundę. Jest to oznaka prawidłowej pracy układu.
Zewnętrzna pamięć EEPROM 24c04
Drugim standardowym układem pracującym na magistrali I2C w zestawach ATB jest zewnętrzna pamięć EEPROM 24C04. Zworka J13 umożliwia zmianę adresu układu na magistrali I2C i domyślnie powoduje ona zwarcie pinu A1 do GND. Dzięki temu adres pamięci nie kłóci się na magistrali I2C z adresem układu RTC. Obydwa układy na magistrali I2C mogą być wykorzystane jeśli dwie żółte zworki znajdujące się na dolnej krawędzi PCB o nazwach SDA oraz SCL są zwarte, czyli magistrala I2C podłączona jest do mikrokontrolera. Jeśli chcemy odłączyć obydwa układy z magistrali wystarczy rozłączyć wspomniane wyżej zworki.
RS485 - układ 75176 (odpowiednik MAX485)

Każdy zestaw uruchomieniowy zaopatrzony jest w niezależny konwerter sygnału RS232 / RS485. Odpowiedzialny jest za to układ SN75176 (odpowiednik MAX485). Jest to bardzo prosty układ, i podobnie jak RTC oraz EEPROM umieszczony w podstawce na płycie PCB zestawu. W prawym górnym rogu PCB umieszczone jest złącze śrubowe z wyprowadzeniami linii różnicowych RS485 A oraz B. Obok po lewej stronie znajduje się zworka o nazwie TERM, (domyślnie zwarta), odpowiedzialna za włączenie / wyłączenie rezystora 120R służącego do terminowania końca magistrali, jeśli zestaw ATB miałby pracować właśnie na jej końcu. Tuż pod wyświetlaczem LED, znajduje się złącze wejściowe układu. Użytkownik może dzięki temu wykorzystać konwerter na dwa sposoby:

  1. do komunikacji mikrokontrolera z magistralą RS485
  2. do zbudowania niezależnej przejściówki USB/RS485

takie podejście umożliwia jak wynika z punktu nr.2 wykorzystanie całego zestawu jedynie jako przejściówki USB/RS485 jeśli zaistnieje akurat gwałtowna potrzeba podłączenia samego komputera PC do magistrali RS485. Osoby posiadające dwa zestawy są w komfortowej sytuacji z uwagi na to iż mogą w pełni testować komunikację po magistrali RS485 nie tylko pomiędzy dwoma mikrokontrolerami ale także pomiędzy mikrokontrolerem a oprogramowaniem na komputerze PC. Daje to ciekawe możliwości testowania także takich standardów jak np MODBUS w wersjach RTU oraz ASCII.  Z uwagi na takie możliwości w naszych zestawach, są one bardzo często wykorzystywane przez automatyków.


Uwaga! aby skorzystać z możliwości utworzenia przejściówki USB / RS485 należy bezwzględnie rozłączyć zworki J6 oraz J7 (odpowiedzialne za podłączenie linii Rx i Tx przejściówki USB do procesora - czyli rozłączamy magistralę RS232) a następnie połączyć na krzyż linie Tx oraz Rx złącza RS485 do linii Rx i Tx złącza przejściówki USB/RS232. Pozostanie jeszcze tylko połączenie sygnału DE ze złącza RS485 do pinu DE przejściówki USB. Pin ten znajduje się pomiędzy zworkami J6 i J7, co zostało zaznaczone na zdjęciu po prawej stronie.

>>> powrót <<<

ikona Strona główna ikona O nas ikona Wydawnictwo ikona Elektronika ikona Oprogramowanie ikona Kursy ATNEL ikona Nowości ikona SKLEP ikona FORUM ikona Kontakt ikona Polityka Prywatności Cookie

ATNEL Nowoczesne Rozwiązania - programowanie AVR w C | pisanie programów dla AVR | pisanie programów ATmega | pisanie programów dla AVR | programowanie mikrokontrolerów |
mikrokontrolery AVR programowanie | programowanie w C mikrokontrolerów | programowanie ATmega | programy w C AVR
Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych